Tüketim Mali İthalat Rekor Kırdı, Ancak Hammade ve Yatırım Malları İthalatında Geriledi

Türkiye’nin İthalatında Tüketim Mallarının Artan Payı: Mart Ayında Rekor Seviyede Yükseliş!

Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre, Mart ayında tüketim malı ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,3 artarak 4,6 milyar doları buldu. Mart ayı itibariyle yıllıklandırılmış tüketim malı ithalatı ise 50 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kaydetti.

Ancak aynı dönemde hammadde ve yatırım malları ithalatında gerileme dikkat çekti. Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Ticaret Bakanlığı verilerine göre, hammadde ithalatı yüzde 9,3 düşüşle 21,1 milyar dolara, yatırım malları ithalatındaki düşüş ise yüzde 9 olarak kaydedildi.

SATILAN 100 ARAÇTAN 70’İ İTHAL

Tüketim malları kategorisinde öne çıkan segmentlerden biri olan otomotivde bir süredir ithal araçların pazar hakimiyeti dikkat çekiyordu.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre Mart ayında toplamda 109 bin 828 araç satılırken, bunların 76 bin 768’ini ithal araçlar oluşturdu. Başka deyişle Mart satışları içinde ithal araçların payı yüzde 70 oldu.

Ocak-Mart dönemine bakıldığında da benzer bir pay görüldü. Ocak-Mart döneminde satılan 295 bin 519 aracın yüzde 68’i ithal araçlardan oluştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir