Aman Sen de Geri Kalma: Yapay Zekâ Tartışmalarına Papa da Dâhil Oldu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, İtalya’nın ev sahipliğindeki G7 Zirvesine katıldı. Tarihte ilk defa G7 zirvesine bir Papa katılmış oldu. Özel bir oturumda dünya liderlerine seslenen Papa, yapay zekânın olası tehlikelerine ve vaat ettiklerine dikkatleri çekti. 

Papa Francis, yapay zekâ ve etik alanındaki tartışmalara dâhil oldu ve yapay zekânın hem geliştirilmesi hem de kullanılmasında “insan onurunun” ön planda tutulması çağrısında bulundu. Papa ayrıca bu kadar güçlü bir teknolojinin insan ilişkilerini algoritmalara dönüştürme riskinin bulunduğunu da belirtti. 

“Karar vermek her zaman insana bırakılmalı”

Papa konuşmasında “Bağımsız olarak nasıl seçim yapacağını biliyor gibi görünen makinelerin mucizeleriyle karşı karşıya kaldığımızda, bazen dramatik ve acil yönleriyle karşı karşıya kaldığımızda bile karar vermenin her zaman insana bırakılması gerektiği konusunda çok net olmalıyız. İnsanların kendileri ve yaşamları hakkında karar verme yetilerini ellerinden alırsak, onları makinelerin seçimlerine bağımlı hale getirerek insanlığı umutsuz bir geleceğe mahkûm etmiş oluruz,” ifadelerini kullandı. 

Katolik ruhani lider, yapay zekanın insan merkezli kalmasında politikacıların öncülük etmeleri gerektiğini, böylece silahların ve hatta daha az öldürücü araçların ne zaman kullanılacağına dair kararın makineler değil insanlar tarafından alınmaya devam edeceğini söylerken, otonom silahları da eleştirdi. Papa, “Hiçbir makine, bir insanın canını almayı seçmemeli” dedi. 

Kilise daha önce yapay zekâ ile oluşturulmuş bir rahip botu dinden atmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir